שמשית

בית קהילה שמשית: רוח וקהילה

שמשית – ישוב קהילתי בן 7 שנים המונה 550 משפחות, רובן חילוניות צעירות, עם ילדים. הצעיר והגדול ביותר מבין יישובי עמק יזרעאל.

'רוח וקהילה'- עמותה רשומה המפעילה מספר גדול של תחומים:

  • 'קבלות שבת' – מתקיימות בכל שבוע כבר 7 שנים ומבוססות על כוחות פנימיים של הנחייה, נגינה, מדרש אישי והנחייה נפרדת של קבלות שבת לילדים ע"י בני י"ב. השתתפות של עשרות משפחות בכל שבוע.
  • 'חגים' – תפילת משפחות בראש השנה, "פתח לנו שער" ביום כיפור, סדר ט"ו בשבט, קריאת מגילה בפורים, ערב הכנה לעורכי סדר לקראת פסח, תיקון שבועות בערב החג ועוד. השתתפות של בין 150- 550 איש
  • 'בית מדרש' – בכל קבוצה עד 20 משתתפים. בכל שנה נושא אחר: טכסי חיים, פרשת השבוע, לוח השנה, יחסי הורים- ילדים במקורות.
  • 'תמיכה קהילתית' – צוות מהקהילה מגבש דפוסים קבועים לתמיכה במשפחות במצבי משבר – חולי או אבל.
  • 'בני מצווה ' – בימים אלו נבנית תוכנית לעבודה עם משפחות, לקראת טכסים לבני ובנות מצווה, שיחוגו בקהילה.

צוות מוביל: כ – 10 אנשים, ביניהם מוביל קהילה ורכזת קהילה בשכר.

מקום התכנסות: אין כרגע בית קהילה בשמשית. קבלות השבת נערכות במועדון הנוער והשאר, במבנים אחרים.

שמשית היא יישוב קהילתי שהוקם בשנת 2000, ובה 550 משפחות. מתחילת דרכה של שמשית כקהילה, הולכת ונבנית פעילות אותה אנו מכנסים תחת הכותרת של "רוח וקהילה". בשנה הראשונה התחלנו בקבלות שבת, בהמשך פתחנו גם בית מדרש מקומי, נכנסנו לעיצוב של חלק מחגי השנה, וניסינו להיענות למשפחות שפנו וביקשו עזרה בעיצוב טקסי בר ובת מצווה. הפעילות התמקדה תמיד במישור המקומי של קהילת שמשית, ונסמכה על הכוחות המקומיים של הקהילה, מתוך אמונה בכוחנו לעצב את אורח חיינו – בעצמנו. לקראת השנה השביעית של שמשית, החלטנו לפעול באופן מקצועי ומסודר יותר, והקמנו עמותה שמובילה את כל מה שמתואר להלן. מטרת העמותה היא ליצור מנוף להרחבת הפעילות, דרכה אנו גם מגייסים משאבים מחוץ לשמשית ומעסיקים מוביל קהילה ורכזת קהילה במשרות חלקיות. התחושה היא כי ביישוב גדול וצעיר כמו שמשית, יש יסודות חזקים דיים בכדי לאפשר לעצמנו שותפות קהילתית שביטוייה נמצא גם בחיי הרוח – מעבר לכל הדברים הטובים שנעשו ביישוב ועומדים בזכות עצמם (ספורט, ספריה, איכות סביבה, חינוך ועוד).

סדר היום המקומי של תחומי רוח וקהילה בשמשית מכוון לכמה מוקדים:

  • שבת וחג: יצירת התייחסות קהילתית לכל שבת ולכל חג. קבלות שבת מתרחשות בכל ערב שבת, עם סבב של מנחים, של מנגנים, דורשי פרשת השבוע ומארגני המקום. זהו מפגש פתוח שמחבר קטנים וגדולים, ונועד לאפשר לנו כקהילה לעבור ביחד את התפר שבין החול לקודש. לפני חצי שנה הפקנו סידור מקומי, שמכיל את כל מה שנצבר לאורך קבלות השבת המקומיות, וכולל מפרקי תהלים ועד לאה גולדברג. זהו הסידור הקבוע, ובכל שבוע בוחרים המנחים כיצד לעבוד איתו באותה שבת.
  • צדק חברתי: העיסוק המשותף בעשייה של צדק חברתי נתפסת ככלי בסיסי בבניית קהילה. טרם מצאנו את הפרויקט ששמשית תיקח על עצמה כקהילה ויאפשר עזרה ותמיכה במצוקות החברה הישראלית שמחוצה לנו; כן יצרנו כלים של תמיכה קהילתית מבית, שנועדה לאפשר לנו לדעת כי כאשר משפחה או אדם ביישוב נמצאים במצוקה – יש לקהילה כלים לבא לעזרתם.
  • לימוד: קהילה לומדת היא מקום שבו יש הזנה תמידית בין העשייה והביצוע, לבין החשיבה והלימוד. בית המדרש המקומי עסק לאורך השנים בלוח השנה ובמעגל החיים, בצדק חברתי ובפרשות השבוע, בסוגיות של יחסי הורים וילדים ובסוגיות שכנים. הרעיון מאחורי הלימוד הינו להפגיש את חיינו כאן ועכשיו, עם מקורות התרבות והשפה שלנו, מתוך ניסיון לעצב את המרחב הקהילתי המשותף כחלק מרצף הדורות.
  • טקסי חיים: טקסי חיים – מלידה ועד מוות – הם ביטויו של היחיד ומשפחתו, אך יש להם גם פאן קהילתי. מעבר לכך, יש צורך בנגישות לחומרים, לרעיונות, ולכלים שיאפשרו למי שחפץ בכך – לבנות טקס משפחתי משמעותי. בשנה האחרונה התחלנו לעבוד עם משפחות של בני ובנות מצווה, אם בלימוד לאורך השנה ואם בעיצוב והנחיה של טקס משפחתי. בקרוב אנו עומדים להתחיל עם תכניות גם לקראת לידה.
עבודה עם משפחות, לקראת טכסים לבני ובנות מצווה

עבודה עם משפחות, לקראת טכסים לבני ובנות מצווה

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: